Od nowego roku nie kupisz za gotówkę samochodu droższego niż 20.000 złotych?
Dlaczego? Dowiesz się z tego artykułu!
Nowy Ład wprowadza ograniczenia wartości transakcji gotówkowych, zmiany dotyczą obrotu zarówno między przedsiębiorcami jak i między przedsiębiorcami a odbiorcami prywatnymi, dokonującymi zakupu niezwiązanego z działalnością gospodarczą.
Jak jest teraz?
1. Płatności pomiędzy przedsiębiorcami mogą być realizowane gotówkową, jeżeli jednorazowa wartość transakcji nie przekracza kwoty 15.000 złotych.
2. Płatności pomiędzy przedsiębiorcami a osobami fizycznymi, którzy dokonują zakupu niezwiązanego z działalnością gospodarczą mogą być realizowane bez jakichkolwiek ograniczeń kwotowych!
Jak będzie od 2022 roku?
1. Płatności pomiędzy przedsiębiorcami będą mogły być realizowane gotówką, jeżeli jednorazowa wartość transakcji nie przekroczy kwoty 8.000 złotych.
2. Płatności pomiędzy przedsiębiorcami a osobami fizycznymi, którzy dokonują zakupu niezwiązanego z działalnością gospodarczą będą mogły być zrealizowane gotówkowo jedynie w przypadku, gdy wartość transakcji nie przekroczy kwotę 20.000 złotych.
Przykład 1:
Przedsiębiorca dokona w styczniu 2022 roku zakupu od innego przedsiębiorcy środka trwałego, kwota transakcji wynikająca z faktury to 8500 złotych. Płatność nastąpi w formie gotówkowej.
W takiej sytuacji przedsiębiorca-kupujący nie będzie mógł ująć zakupu tego środka trwałego w kosztach podatkowych firmy!
Przykład 2:
Przedsiębiorca dokona sprzedaży np. samochodu na rzecz odbiorcy prywatnego, kwota transakcji wskazana na fakturze to 22.000 złotych. Przedsiębiorca nie będzie mógł przyjąć zapłaty w formie gotówkowej za tą transakcję!
Jakie sankcję grożą przedsiębiorcy który w powyższej sytuacji przyjmie zapłatę w formie gotówkowej?
Przedsiębiorca będzie zobowiązany do zaksięgowania przychodu w równowartości kwoty przyjętej z naruszeniem prawa!
Czyli przyjmując gotówkę za transakcję o wartości 30.000 złotych, korzystając z opodatkowania podatkiem liniowym zapłacimy dodatkowe 23,9% obciążeń fiskalnych (19% PIT oraz 4.9% składki zdrowotnej) – czyli dodatkowe 7170 złotych, obok podatków wynikających z samego dokonania danej transakcji.
Istotna jest tzw. „jednorazowa wartość transakcji”.
Czyli jeżeli będąc przedsiębiorcą wykonującym usługi budowlane, wykonam na rzecz klienta remont domu, roboty podzielę na 3 etapy, koszt wykonania każdego etapu to 15.000 złotych to nie ważne jest, ze każda z 3 transz jest niższa niż 20.000 złotych. Istotna jest wspomniana jednorazowa wartość transakcji, która w tej sytuacji wyniesie 45.000 złotych, więc zapłaty za żaden z wykonanych etapów nie mogę przyjąć w formie gotówkowej!
Od roku 2022 przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia możliwości dokonania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność jest faktycznie prowadzona przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19.08.2011 roku o usługach płatniczych (m.in. płatność kartą bądź BLIKiem).
Najnowsze komentarze