Nowy rok to czas zmian, w tym także zmian w podatkach. W natłoku nowych przepisów i szeregu obowiązków nie może umknąć nam jedna, niezwykle istotna dla każdego przedsiębiorcy kwestia!
Do 20 lutego (jeżeli pierwszy przychód osiągnięty został w styczniu) mamy czas na wybór formy opodatkowania na 2023 rok!
Do wyboru jest 3 formy opodatkowania:
– zasady ogólne, czyli rozliczanie według skali podatkowej
– podatek liniowy
– ryczałt
Przedsiębiorcy działający na niewielką skalę przeważnie zastanawiają się między wyborem zasad ogólnych bądź ryczałtu jako formy opodatkowania dla ich działalności gospodarczej.
W dalszym ciągu aktywne wśród dużej części przedsiębiorców jest przekonanie, iż ryczałt to w ich przypadku najlepsza forma opodatkowania.
I tak faktycznie w wielu przypadkach jest było, gdyż przepisy podatkowe wprowadzone w ramach Nowego Ładu na początku 2022 roku sprawiły, iż ryczałt stracił na atrakcyjności względem skali podatkowej.
Wyjaśnijmy to na krótkim przykładzie przedsiębiorców Jacek oraz Mateusza.
Jacek i Mateusz prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, wykonują te same usługi dla podobnych klientów, obaj mają żony, które nie pracują zawodowo na rzecz prowadzenia domów, ich ustrój majątkowy to wspólność, obaj mają dwójkę dzieci, które chodzą do tej samej szkoły.
Łączy ich niemal wszystko, poza formą opodatkowania.
Jacek rozlicza się według zasad ogólnych natomiast Mateusz wybrał ryczałt, jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Obaj przedsiębiorcy sprzedali w 2022 roku usługi o wartości 120.000 złotych.
Obaj ponieśli niemal identyczne koszty uzyskania przychodu, po 44000 złotych.
Zapłacili jednak całkowicie różne kwoty podatków!
Mateusz rozliczający się ryczałtem zapłacił 5.5% podatku od każdej złotówki przychodu.
120.000 złotych x 5.5% = 6600 złotych.
Natomiast Jacek rozliczający się według skali podatkowej, osiągnął w 2022 roku dochód w wysokości 76000 złotych. Skorzystał z kwoty wolnej w wysokości 30000 złotych, dodatkowo z uwagi na fakt bycia w związku małżeńskim i niepracującą zawodowo żonę, skorzystał także z kwoty wolnej małżonki.
Łącznie kwota wolna w jego przypadku to aż 60.000 złotych!
Dochody podlegające opodatkowaniu to 16000 złotych x 12% = 1920 złotych podatku, Jacek skorzysta także z ulgi na dzieci w wysokości 2224,08 (po 1112,04 złotych na każde dziecko), zatem nie zapłaci ani złotówki podatku dochodowego!
Podsumowując, mimo identycznych działalności i osiągniętych przychodów oraz poniesionych kosztów, w kieszeni jednego przedsiębiorcy zostanie o 6600 złotych niż u drugiego z nich!
A to wszystko dzięki odpowiedniej analizie i dokonaniu właściwego wyboru formy opodatkowania!
Musimy jednak zaznaczyć, iż w naszej praktyce spotkaliśmy się z wieloma przypadkami, gdzie ryczałt w roku 2022 był o wiele bardziej korzystną formą opodatkowania względem zasad ogólnych czy podatku liniowego mimo, iż do początku roku 2022 sytuacja była zupełnie odwrotna.
I przypominamy: czas na zmianę opodatkowania mija 20 lutego!
Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu odpowiedniego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania?
Zapraszamy do kontaktu!
Najnowsze komentarze